sobota, 4 lipca 2009

Sebastian Kneipp -hydroterapia

Sebastian Kneipp (ur. 17 maja 1821 w Stephansried, zm. 17 czerwca 1897 w Wörishofen) - bawarski ksiądz katolicki, proboszcz z Wörishofen; jeden z najbardziej znanych na świecie zwolenników hydroterapii, ziołolecznictwa oraz racjonalnego sposobu odżywiania się, z silnym zwróceniem uwagi na osobowość chorego.
W młodości był czeladnikiem tkackim. W wieku 21 lat zaczął studiować teologię, a następnie został księdzem. Był spowiednikiem w klasztorze sióstr dominikanek. Doszedł do godności prałata papieskiego, nadanej mu przez papieża Leona XIII w 1894.
Przez wiele lat chorował; obserwacja własnej choroby oraz przyrody doprowadziła go do opracowania metody leczenia wodą w 1848. Jest ona podobna do metody opracowanej nieco wcześniej przez Vincenta Priessnitza. Początkowo praktykował w klasztornej pralni. Na terenie Niemiec powstały liczne zakłady leczące jego metodą.
Wynalazł kawę słodową (Kawa Kneippa), jest autorem receptury chleba ziarnistego (Chleb Kneippa) - produktów wytwarzanych do dzisiaj. A także twórcą specjalnej bielizny.
Choć obecnie medycyna naukowa z rezerwą odnosi się do dorobku Sebastiana Kneippa, to bezprzecznie jemu zawdzięczamy wprowadzenie do codziennego życia najprostszych zabiegów higienicznych (codzienne mycie się, spacery) oraz zasad zdrowego odżywiania.
Jest autorem następujących książek:
Moje leczenie wodą (niem. Meine Wasserkur, 1886)
Tak żyć potrzeba (niem. So sollt ihr leben)
Mój testament
KODYCYL DO MOJEGO TESTAMENTU DLA ZDROWYCH
Aktualnie działają "Związek Lekarzy Kneippa" (ok. 1000 członków) oraz "Konfederacja Kneippa" (ok. 250 tys. członków).
Hydroterapia, dział fizjoterapii, inaczej wodolecznictwo, akwaterapia (łac. aqua = woda) – metoda leczenia bodźcowego polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii.
Akwaterapia wpływa korzystnie na układ krążenia, układ nerwowy oraz wiele innych narządów organizmu.
Zabiegi lecznicze możemy podzielić na:
1. Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego wody:
kąpiele całkowite
kąpiele częściowe
kąpiele kinezyterapeutyczne
kąpiele perełkowe
kąpiele tlenowe
kąpiele aromatyczne
masaż podwodny
2. Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia strumienia wody:
polewanie
natryski stałe
natryski ruchome
3. Zabiegi za pośrednictwem tkanin:
zmywanie
nacieranie
zawijanie
okłady
kompresy

1 komentarz: