sobota, 4 lipca 2009

Metoda Dennisona; kinestezjologia, kinezjologia edukacyjna, gimnastyka mózgu

Kolejny rok nauki, kolejna porcja wiedzy… Jak temu podołać? Jak poradzić sobie ze stresem? Jest na to prosty sposób – gimnastyka mózgu. Myślenie, tworzenie, uczenie to procesy zachodzące w naszym ciele. Nasze ciało za pomocą różnych zmysłów dostarcza do mózgu bodźce z otoczenia, które potrzebne są do zrozumienia rzeczywistości. Jeżeli w przekazie nie ma zakłóceń, to wszystko układa się dobrze, jeżeli jednak pojawi się np. stres, to rozwój naszych umiejętności nie przebiega harmonijnie.
Współczesna nauka uznaje, że ruch wspomaga proces uczenia. Coraz częściej słyszy się o kinestezjologii, kinezjologii edukacyjnej, gimnastyce mózgu. Za twórcę tej metody wspomagającej wszechstronny rozwój uznaje się Paula Dennisona, który opracował program ukierunkowany na łatwe uczenie się, aktywizujący układu nerwowego i uwalniający od stresu.
Rodzaje ćwiczeń
Gimnastyce mózgu wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie, by w czasie kilku tygodni zauważyć rezultaty. Metoda doskonalenia umysłu zawiera zestawy prostych ćwiczeń na przekroczenie linii środka, energetyzujących, rozciągających, relaksujących. Poprawiają one nie tylko umiejętności uczenia się, ale również umiejętności komunikacyjne, organizacyjne. Stajemy się pewniejsi siebie, łatwiej wyrażamy swoje zdanie, potrafimy się skoncentrować.
Metoda Dennisona
Paul Dennison przy pomocy swej metody udowadnia, że uczenie się, rozumowanie, myślenie nie jest wyłącznie sprawą mózgu. Procesom tym towarzyszy rozwój fizyczny, przez
to również wzrost możliwości umysłowych (warto sobie przypomnieć chociażby rozwój
w okresie niemowlęcym). Właśnie na znajomości wzajemnych powiązań między mózgiem
a ciałem oparł Dennison swoją metodę. Uznał on, że za pomocą ruchu i dotyku można stymulować poszczególne części, ośrodki i obszary mózgowia oraz tworzyć nowe połączenia między nimi. Szczególną uwagę poświęcił współpracy obu półkul mózgowych, ponieważ brak integracji między prawą a lewą półkulą jest powodem ok. 80% przypadków trudności w uczeniu się.

Walcz ze stresem

By osiągnąć sukces, powinniśmy się uwolnić od stresu, jest on jedną z głównych przyczyn zahamowań w uczeniu się i osłabieniu całego organizmu. Napięcia psychiczne powodują zaburzenia gruczołów dokrewnych, osłabiają siły odpornościowe organizmu, a tym samym ujemnie wpływają na cały układ umysł – ciało.
W tym miejscu należy przypomnieć, że przyczyną stresu nie jest samo zdarzenie, ale nasze podejście do niego, to, w jaki sposób reagujemy. Dlatego tak ważne jest dobre samopoczucie
i nawyk pozytywnego myślenia (ćwiczenia pogłębiające oraz zrównoważenie emocjonalne).
Działania kinezjologii edukacyjnej powodują dość szybkie i długotrwałe zmiany, a to za sprawą nowych powiązań nerwowych, które powstały dzięki gimnastyce – proces uczenia przebiega szybciej, efektywniej i bezstresowo.

Metoda Dennisona znalazła swoje miejsce w szkołach, przedszkolach, poradniach pedagogiczno – psychologicznych, warsztatach terapii zajęciowej, w ośrodkach rehabilitacji , placówkach opiekuńczo- wychowawczych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować
ją w domu. Ćwiczenia są proste, bezpieczne i skuteczne, a usprawniają nasze widzenie, słyszenie, czytanie, pisanie, koncentrację, myślenie, zapamiętywanie, pomagają organizować nasze życie efektywnie, spokojnie i twórczo.
Zestaw ćwiczeń gimnastyki mózgu można podzielić na:
I. Schemat ćwiczeń wprowadzających
II. Ćwiczenia na przekraczanie linii środka
III. Ćwiczenia wydłużające
IV. Ćwiczenia energetyzujące
Czytaj też:
ĆWICZ MÓZG
PRAWA DO LEWEJ, LEWA DO PRAWEJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz